Konya Çatalhöyük’te Dünyanın İlk; Türk Kenevirinden Bebek Kundağı Bulundu
15 Ağustos 2019

Halen Kitaplarında bu nebata Hint Keneviri diyen Akademisyenlere hitaben; Hint Kenevirinin aslen Türk Keneviri olduğu Konya’nın Çatalhöyük ilçesinde yapılan Arkeolojik kazılar sonrası tekrar tescillendi.

9.000 bin yıl öncesine ait, Dünyanın ilk Kenevir dokumalı bebek kundağı halindeki kumaş, bir evde bebeğin etrafına sarılı halde bulundu.

 

Türkiye’deki antik Çatalhöyük kentinde yapılan en son kazı çalışmaları, yanmış bir evin zeminde bir bebek iskeleti etrafına sarılmış bulunan dünyanın ilk kenevir dokumasını ortaya koydu.

Çatalhöyük şehri, bugüne kadar bulunan en büyük ve en iyi korunmuş Neolitik alandır. Dünya halkının çoğunun göçebe avcı-toplayıcı olduğu bir dönemde, Çatalhöyük, 10.000 kişilik kalabalık bir şehirdi. Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak adlandırılan, insan Prehistoryası’nı anlamak için en iyi yerlerden biri olarak bilinir.

9.000 yıl geriye uzanan Kenevir, 22 farklı ülkeden 120 kişinin katıldığı en son kazıların bir parçası olarak bulundu ve özellikle yüksek koruma seviyesi nedeniyle sezonun en çarpıcı bulgularından biriydi.

Çatalhöyük’te bulunan kenevir dokumalı kumaş.

“Yangın, binanın zeminini ve platformlarını ısıtdı ve bir fırınlama etkisi yarattı. Bu nedenle yer altındaki parçalar ve bu kumaş parçası şimdiye kadar korunmuştur. Laboratuardaki incelemeler, bu kumaş parçasının kenevirle örtüldüğünü gösteriyor ”dedi. “Bu dünyada bir ilk ve en iyi korunmuş örneklerden biri.”

Kenevir, kenevir bitkisinin ve liflerinin, yağının ve çekirdeği içeren ürünlerinin yüksek büyüyen çeşitleri için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Kenevir lifi, ipten kumaşlara ve hatta yelken tuvallerine kadar uzanan parçalar için tarih boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Hodder, keten parçasının doğu Akdeniz’den Orta Anadolu’dan geldiğine ve ticarette kullanılan kenevirin bir kanıtı olabileceğine inanıyor.

Kenevir, 12.000 yıldan uzun bir süredir birçok medeniyet tarafından yetiştirilmektedir. Ancak, en son keşfedilene kadar, kenevir lifi en eski kanıtı, MÖ 5. binyıla kadar uzanan Çin’deki Yangshao çanak çömleklerinde bulunan izlerden geldi. Çinliler daha sonra kıyafetleri, ayakkabıları, ipleri ve erken bir kağıt türünü yapmak için kenevir kullandılar. Klasik Yunan tarihçi Herodot (M.Ö. 480), Scythia sakinlerinin sık sık hem ritüel olarak hem de kendi zevkli rekreasyonları için kenevir tohumu dumanı buharlarını soluyacağını bildirdi. Türkiye’de Çatalhöyük sakinlerinin Esrar bitkisinin daha ‘rekreasyonel kullanımlarını’ keşfedip keşfetmedikleri bilinmemektedir.

 

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/first-hemp-weaved-fabric-world-found-wrapped-around-baby-9000-year-old

Son Haberler

Türkiye’nin İlk Kenevir Ekmeği MANNA NAN-I AZİZ
Tekirdağ Ar-Ge Amaçlı Ekim Görüşmeleri
Bunun adı Hint keneviri değil Türk Keneviridir malımıza sahip çıkalım…
KENTÜRK 0-23 KENEVİR HASAT MAKİNASI
Her Kenevirden Korkmayın

Her Kenevirden Korkmayın

17 Haziran / 2019
Kenevir üretiminde cumhurbaşkanımız ve kadınlarımız el ele…
Kadınlarımız keneviri sevdi
Kenevirin Üretimine İlişkin Tarımsal Politikalar Yeniden Şekillendiriliyor
Kastamonu Kendir Şenliği 06.04.2019
Kenevir neden geleceğimizin bir parçası oldu?
Kenevirden İnsan ve hayvanlar için yiyecekler
18 Aylık Ömrü Kalan David Hibbitt, Kanseri Kenevir Yağı ile Yendi!
Doktorların 9 Ay Ömür Biçtiği Adam, Kenevir Yağı ile Kurtuldu
Kenevir Yağı 90 Gün İçinde Tümörleri Öldüren Bir Reçete
İnsan Bedeni Kenevir Bileşenlerini Kullanmak Üzere Tasarlanmıştır
Bürokrasi ihraç üründe kapıyı açmıyor, üç ülke bize mal vermiyor… Kenevir tohumumuz yok
EL DEZENFEKTAN MAKİNESİ
TECHNOARGE Tarafından %100 Kenevirden (Sıfır Atık) File Üretimi Başladı
Türkiye’de Kenevirden Biyolojik Virüsleri Tespit Edebilen ULV & X-RAY ve Dezenfeksiyon Cihazı Yapıldı
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN” türküsünün acı gerçeği;
Kenevirin Yakın Tarihi ve Bilinmeyen 18 Gerçeği
Çedene tek başına havadan fosforu alıp toprağa verebilen tek bitkidir.
Endüstriyel Kenevir İnisiyatifi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası-Mart2018
Endüstriyel Kenevir Çalıştayı-Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, Samsun
Kenevirden Kağıt/Karton İstihsali ve Milli Kazanım Modeli